HABERLER

     

Erken hasadın ilk zeytinyağları çeşmeden aktı, piyasaya çıktı

 

Zeytinyağı üretiminde Türkiye’nin önde gelen bölgelerinden Muğla’da, erken hasat zeytinlerden elde edilen ilk yağlar piyasaya sunuldu

Yatağan ilçesinde, erken hasat zeytinlerin sıkılmasında elde edilen ve yöredeki çiftçilerin en önemli gelir kaynaklarından biri olarak kabul edilen zeytinyağı, sıkma makinelerinin çeşmelerinden akmaya başladı. Erken hasat zeytininden, zeytinyağının şifa veren maddelerinin en az kayıpla üretilebilmesi için 18 derecede işlendi. Bu işlemde, 460 kilogram zeytinden, 32 kilogram zeytinyağı elde edildi. Zeytindostu Derneği Genel Sekreteri Atilla Totoş, AA muhabirine açıklamada bulunurken, hasat zamanından önce hasat edilen zeytinlerle yaptıkları sıkımın özel bir aşama olduğunu anlattı.

Bu zamanda sıkılan zeytinyağının, polifenol denilen ve ilâç özelliği gösteren maddeler yönünden oldukça güçlü olduğunu vurgulayan Atilla Totoş, bu çalışmanın oldukça pahalıya mal olduğuna dikkati çekti. Atilla Totoş, 400 kilogramı aşkın zeytinden 15 kilogram civarında yağ elde edildiğini dile getirerek, “Ama bunun tıbbî yönü çok güçlü olacak. Sofradaki sıradan zeytinyağları gibi algılanmayacak bir ürün” dedi. Yaklaşık 15-20 gün içerisinde benzer bir çalışmayı tekrarlayacaklarını anlatan Atilla Totoş, bu sayede değişik zamanlarda üretilen zeytinyağlarının tıbbî yönlerini tespit edebileceklerini söyledi.

Bu arada; elde edilen zeytinyağının bir kısmı, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Ula Ali Koçman Meslek Yüksekokulu’nun bu yıl ilk defa öğrenci kabul eden Gıda Kalite Kontrol ve Analizi Programı öğrencilerine ikram edildi. Yüksek okulun Gıda Kalite Kontrol ve Analizi Programı Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Hüseyin Türkoğlu, Gıda Kalite Kontrol ve Analiz Bölümü’nün okullarında yeni açıldığını anlattı. Bu yıl ilk defa 31 öğrenciyle eğitime başladıklarını dile getiren Türkoğlu, “Bölümümüzün ilk öğrencilerini, ilk gezisinde Yatağan’daki zeytinyağı fabrikasının, soğuk sıkım ile yapılan ilk zeytinyağı sıkımına getirdik ve üretime tanık olduk” diye konuştu.    Burak Alper Kuş (A.A.)

http://www.yenicaggazetesi.com.tr/erken-hasadin-ilk-zeytinyaglari-cesmeden-akti-piyasaya-cikti-122682h.htm

http://www.milliyet.com.tr/mugla-da-ilk-zeytinyagi-sikim-yapildi-mugla-yerelhaber-1002490/                                                         

                                                                 

Zeytindostu Derneği ve Muğla Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile düzenlenen tadım eğitimlerinden bir tanesi de Yatağan’da düzenlendi. Yatağan Belediyesi toplantı salonunda düzenlenen eğitimde, tadım uzmanları zeytinyağında dikkat edilmesi gerekenleri anlattı. Kusurlu ve kusursuz zeytin yağını ayırt etme yöntemlerinin öğretildiği eğitime katılanlardan, yağdan algıladıkları tatları not etmeleri istendi.
Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, farklı çalışmalarla Yatağan’daki zeytinciliği daha iyi noktalara getirmek için çalışacaklarını söyledi.
Zeytindostu Derneği Genel Sekreteri Atilla Totoş da dernek olarak zeytinyağında toptan kalitenin artırılabilmesi için mücadele verdiklerini kaydetti.
Derneğin il temsilcisi Feridun Kaykı, Muğla’da 19 zeytinyağı tadımı eğitimi verilmesinin planlandığını bildirdi.
Kaykı, “Tadım eğitimlerinin toplumsal anlamdaki en büyük getirisi, eğitime katılan arkadaşlarımızın kusurlu ve kusursuz yağı ayırt etmeleri. Muğla’da 19 eğitimde en az 400 kişiye eğitim vermeyi hedefliyoruz.” dedi.
Zeytinyağı tadım uzmanı Nurdan Nimet Kaykı da eğitimlerle üretici ve tüketicide zeytinyağı konusunda farkındalık oluşturmaya çalıştıklarını dile getirdi.
Katılımcılara zeytinin tarladan sofralara gelene kadarki sürecini anlattıklarını kaydeden Kaykı, “Zeytinyağı, zeytin meyvesinin suyu. Zeytinyağı, hiçbir kimyasal işlemden geçmeden, sadece fiziksel işlemden geçirilerek suyunun çıkarılmasıyla elde ediliyor. İçinde tahmin edilemeyecek kadar çok insan sağlığı için faydalı bileşikler olan bir hayat iksiri. Onun için önemi, diğer yağlarla kıyaslanamayacak kadar büyük.” diye konuştu.

Zeytindostu Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Abidin Tatlı, Muğla’da düzenlenen eğitimlerden çok güzel geri bildirimler aldıklarını, Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne ve tüm destekleyenlere  işbirlikleri için teşekkürlerini ileterek, birlik ve beraberlik ile daha güzel işler yapılacağını kaydetti.